Планираният за сряда, 22 април, втори кръг от преговорите между САЩ и Иран в Исламабад може да не се състои, според информация от официални лица и институции от двете страни.

Не е обявено официално, че разговорите са провалени, но атмосферата около тях е несигурна и в застой.

Техеран не потвърди участието си, като заяви, че няма да преговаря под заплахи и докато продължава американската морска блокада.

Посещението на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс в Пакистан, който трябваше да води преговорите, бе отменено от Белия дом заради липсата на отговор от иранска страна.

Президентът Доналд Тръмп обяви, че САЩ удължават временното примирие с Иран, докато Техеран не представи свое предложение за преговори и дискусиите не приключат.

Пакистанските власти правят активни усилия в последната минута, за да спасят преговорния процес и да върнат двете страни на масата за преговори в Исламабад.

Въпреки изпратената американска делегация, преговорите не започнаха по план заради отказа на Иран да участва при настоящите условия. Удълженото примирие обаче оставя възможност за евентуално подновяване на разговорите в близките дни.

Отговори

Please enter your comment!
Please enter your name here