Графенът се счита за най-здравия материал, познат на човечеството до момента. Той представлява слой от въглеродни атоми, подредени в шестоъгълна форма, подобна на пчелна пита, на което се дължи и неговата здравина. Всъщност слоят е дебел само един атом, така че графенът може да се приеме за нещо като двумерна структура и точно поради това макар и много здрав, учените все още не са открили как да го използват в ежедневието. До сега…

Инженери от Масачузетския технологичен институт (MIT) са открили начин, по който да моделират 3D структури от графен, които са 10 пъти по здрави от стомана, макар и само с 5% от плътността ѝ. Според тях това ще позволи използването на графен и други леки материали в индустрията.

Във видеото по-горе от MIT демонстрират геометрията на новите структури от графен, само че направени от 3D-принтирана пластмаса. Макар и пластмасови, личи си че те са много здрави. Това се получава благодарение на тяхната геометрия — тя наподобява тази на коралите, които са изключително леки, въпреки голямото си отношение площ-обем. Порестата структура позволява разпределяне на енергията върху много голяма площ, което е ключът в новата разработка.

Както обясняват от Interesting Engineering, в случая графенът може да се използва за редица неща, някои от които дори включват имплементирането му в батериите, така че те да станат много по-дълго живущи (отново поради здравината и огромния потенциал за задържане на енергия).

Само времето ще покаже докъде ще стигне технологичната индустрия благодарение на този изключително сполучлив материал и неговите възможности.