На пазара се появиха много и различни таблети, които се позиционират в ниския ценови клас, а това определено привлече вниманието ми. Исках да започна една серия от ревюта на тези устройства, които биха ни стрували не повече от 450 лева. Пример за това са някои таблети Lenovo. Първото ревю ще е на техен представител – Lenovo A3000, който получих от нашите приятели PC Store. Целта ни е да сме ви полезни в избора на ново устройство, без значение от това дали то струва 1000 или 100 лева. Потребителите на таблети се увеличават именно заради по-ниските цени, от класа на A3000, за който може да научите в настоящото ревю, което приготвих за вас:
Дизайн и първи впечатления
Останах силно изненадан от външния вид на устройството, което до скоро бях виждал само на картинки. Корпусът е стабилен и удобен, дори за хващане с една ръка. Задният панел е с грапава текстура, която не само изглежда красиво, но и дава стабилна хватка на устройството в ръцете ми.
Също толкова силно впечатление ми направиха говорителите в долната част на задния капак, но за тях ще стане въпрос малко по-късно в това ревю.
Като стане дума за дизайн, няма как да кажа, че Lenovo са направили нещо иновативно, но не мога и да отрека, че са се погрижили устройството да изглежда като в премиум ценови клас, въпреки скромната цена. Красивата визия спокойно може да насочи вашето внимание към мисълта, че ревюираме таблет от по-висок клас. Ето няколко снимки на А3000 в пълната му прелест:
Звук
Звукът е една от най-приятните изненади в този таблет. Говорителите, разположени в долната част на панела, докарват много високо качество при слушане. Определено мога да сравня силата и чистотата на звука с някои значително по-скъпи устройства.
Lenovo залагат на качествения звук, като идеално допълнение за скромния като резолюция, но красив дисплей със завиден контраст. Комбинацията от двете е повече от подходяща за гледане на филми, слушане на музика или игри.
Батерия
Литиево-полимерната батерия на Lenovo A3000 определено е изминала дълъг път спрямо по-слабия модел в серията – А1000. Енергийният капацитет е 3500MAh, повече от достатъчно за ежедневен таблет. След като прекарах известно време с A3000 смея да твърдя, че при нормална употреба батерията издържа един работен ден, а при намалена яркост на екрана и спряна свързаност достига до над 24 часа. Всичко това, разбира се, зависи от навиците ви на потребление.
3G и 2 SIM карти
За разлика от повечето таблети на пазара, задният панел на Lenovo A3000 може да бъде премахнат. Именно там ще намерите два слота за SIM карти, добавяйки още функционалност към модела. Обикновено цените на 3G таблетите са значително по-високи от обикновените Wi-Fi версии. В A3000 видях добър ценови баланс.
Тествах Lenovo A3000 с две SIM карти на един и също мобилен оператор — нямах никакъв проблем с ползването им.
Дисплей
Резолюцията на таблета е 1024 х 600, като това далеч не е най-впечатляващото постижение за 7-инчово устройство. Но имайки предвид изгодната цена, A3000 не разочарова. Екранът ме впечатли с изразената си яркост. Определено образът изпъква и прави цветовете по-живи, въпреки занижената резолюция на дисплея.
Гледането на филми е удоволствие, особено в комбинация с добрия звук, като при видеото не се забелязва ниската резолюция.
Матрицата на Lenovo A3000 е IPS, позволявайки страхотни ъгли на виждане. IPS е най-ползваната технология от повечето големи производители по целият свят и се е доказала като фаворит сред потребителите.
Камера
Камерата на повечето таблети обикновено е просто добавка, предназначена за видео разговори и за „селфи“ снимки. В случая на Lenovo A3000, предната камера върши идеална работа за разговори по Skype. Снимките са с прилично качество на открито, което обаче изчезва при липсва на светлина. Акцентът на китайския производител не е толкова в камерата, колкото в цялостния стил на устройството.
Софтуер
Досега сме виждали чести опити от страна на Lenovo да модифицира Android, така че да представи на потребителите си по-удобна операционна система. Както и преди, сега компанията ни представя свои модификации по Google-ския софтуер. Таблетът идва с инсталирани уиджети за време, календар, записки и дори модифицирани, значително по-красиви папки, в които да организирате приложенията си на вашия десктоп.
Рядко срещаме собствени приложения за поща и календар, но софтуерните разработчици на Lenovo определено са се постарали. Освен изброеното досега, в таблета намерих Kingsoft Office — една от най-добрите алтернативи на Microsoft Office за мобилни устройства.
Производителност
Защо оставих мнението ми за производителността в края на ревюто си? Бях впечатлен, че устройство, което струва с 500 до 800 лева по-малко от няколко хитови таблета, се справя чудесно като бързина на процесор и оперативна памет.
Lenovo A3000 е оборудван с четириядрен процесор, работещ с честота от 1200Mhz. Чипът е произведен от Mediatek. МТ8389 е нискобюджетен четириядрен процесор, който може да се сравнява с някои по-силни двуядрени решения на Qualcomm и NVidia. Процесорът подкарва безупречно HD филми, както и всички игри, които може да намерите в Google Play. Тествах Asphalt 8:Airborn, като играта вървеше със стабилен фреймрейт и изглеждаше красиво.
Таблетът се справя чудесно и с операционната система — не усетих лагове, освен ако не отворим доста трудоемки приложения, които ползват повече ресурси.
Заключение
Когато търсим таблет на изгодна цена обикновено разглеждаме няколко фактора, които са важни за покупката: голям екран, издръжлива батерия, добра производителност. Lenovo A3000 е машина, която оправдава очакванията ви, без да затормозява портфейла ви.