
Както вчера ви споменах, беше необходимо време, за да могат от NASA да обработят първите снимки на Плутон отблизо. Ето, че днес първата такава, направена на разстояние от само 12 500 километра, бе публикувана официално. Мога да ви кажа, че е много интересна. На снимката по-горе виждате долният ляв участък, приличащ на „сърце“ (който можете да видите в целия му блясък на вчерашната снимка) от Плутон. Той ни разкрива, че повърхността на планетата джудже всъщност не е такава, каквато очакваме.
Учените години наред предполагаха, че Плутон е сравнително гладък и без интересни географски обекти. Това обаче не е така – планинската верига, видима на снимките, е с височина около 3500 метра и най-вероятно е изградена почти изцяло от воден лед. Това може да означава само едно – предполага се, че планетата джудже е геологически активна. Учените очакват да наблюдават гейзери или дори криовулкани (такива, които изхвърлят лед и вода вместо лава).
Апаратът New Horizons също успя да хване в кадър и малката луна на Плутон Хидра (на снимката по-долу). Тя е с големина около 33 на 43 километра и, както се предполагаше, е с неправилна форма. Хидра отразява около 45% от попадналата върху нея слънчева светлина, което означава, че повърхността ѝ най-вероятно е почти изцяло ледена.

Останалите малки луни също са били наблюдавани от New Horizons тимът на NASA, но засега нямаме снимки на тях. По-интересното за всички е всъщност изследването на голямата луна Харон. Снимката на Харон по-долу е направена на разстояние 466 000 километра от луната и показва в детайли повърхността на това далечно космическо тяло. Сравнително младата повърхност на Харон също сочи за геологическа активност. Тъмният кратер в горната част, неофициално наричан от учените Мордор, съдържа интересни скали, а също и каньон, който е с дълбочина между 7 и 9 километра. За сравнение, Гранд Каньон е дълбок само 1,6 километра.

Освен всичко останало, днес рано сутринта от NASA пуснаха и снимка-карта на част от интересните географски обекти на повърхността на Плутон. Всички те са с много интерсни (но засега неофициални) имена, като например Балрог и Ктулху (чудовището от творбите на Хауърд Лъвкрафт, за което Metallica пеят). Кликнете на снимката за по-голям размер.

Тепърва се очакват много повече научни данни за системата на Плутон и неговите луни. Всъщност данните са толкова много, че за да получим всички тях ще минат 16 месеца. Представете си – не само че връзката е бавна, а и разстоянията са огромни. Плутон се намира средно на 5 милиарда километра от Слънцето. За сравнение, Земята е средно само на 150 милиона километра от нашата звезда.
НАЙ-ИНТЕРЕСНОТО ОТ SMART NEWS
-
SAMSUNG ОФИЦИАЛНО ОБЯВИ НАЙ-ТЪНКИЯ СИ СМАРТФОН – GALAXY A8
-
SAMSUNG GALAXY NOTE 5 ЩЕ БЪДЕ С 4GB LPDDR4 RAM
-
NOKIA ИСКА ДА СЕ ВЪРНЕ В БИЗНЕСА СЪС СМАРТФОНИ, ТЪРСИ „ПАРТНЬОР ОТ СВЕТОВНА КЛАСА“
-
Wi-Fi AWARE Е НОВАТА ТЕХНОЛОГИЯ ПРИ БЕЗЖИЧНИТЕ МРЕЖИ
-
МИСИЯТА NEW HORIZONS МИНА БЛИЗО КРАЙ ПЛУТОН
-
НАЙ-ИНТЕРЕСНИТЕ ТРЕЙЛЪРИ, ПОКАЗАНИ НА COMIC-CON 2015