
Само 5 процента от говоримите езици по света съществуват в интернет, показа проучване на известния лингвист Андрас Корнай.
Корнай публикува обезпокоителните си изводи в публикация, озаглавена „Дигиталната смърт на езиците“, която публикува в октомврийския брой на академичното издание PLOSOne. Целта на проучването е да отговори на въпроса колко от световните езици съществуват в интернет (и, най-вече, колко от останалите биват пренебрегвани).
Поне 7 776 езика се използват в офлайн света. За да измери колко от тях могат да бъдат намерени онлайн, Корнай разработил специален уеб бот, който да анализира съдържанието на интернет домейните, подреждайки откритията по лингвистични категории. Основен показател били страниците на онлайн енциклопедията Wikipedia, както и опциите за език на операционните системи като Android, iOS, Mac OSX и Windows.
Откритието: Под 5 процента от световните езици се използват онлайн.
Феноменът до голяма степен може да се обясни с това, че хората по света използват огромно разнообразие от езици, за да общуват помежду си. Над 40 процента от езиците са застрашени от изчезване, показват данни на Алиансът за лингвистично разнообразие — а повечето от тези, над които все още не е провиснала заплаха, са ежедневие за едва няколко хиляди души, често по места като Сахарска Африка, Югоизточна Азия и Южна Америка, където малко от населението има качествен достъп до интернет.
Въздействието на интернет и глобализацията върху световните езици е трудно предвидимо. Лингвистите използват „правилото на стоте години“, за да определят дали даден език загива. Ако прогнозите за ползваемост след 100 години показват тенденция на спад, тогава той е застрашен от изчезване. Големият проблем е, че в интернет е трудно да се предвидят промените за съвсем близко бъдеще, камо ли такива в близките стотина години.
Изводът обаче е бетониран — световното население ще говори все по-малко езици. Ще се разбираме помежду си много по-лесно, но културното разнообразие постепенно бледнее.