
Минаха два месеца откакто в Либерия бе обявено, че няма нови случаи на ебола. И ето, че отново вирусът се надига там. Това показва колко силно се нуждаем от работеща ваксина за тази страшна болест и въпреки че такива се разработват и тестват, все още няма удобрена за използване. Другото, което е важно да се спомене е, че за да се поставят ваксини на болни от ебола и то в такива слабо развити райони, трябва обучен персонал, което е трудно да се предостави. Ето защо един екип от Университета в Тексас е разработил първата т.н. аерозолна ваксина за ебола – такава, която се вдишва. По думите на Мишел Мейер от медицинския отдел на университета,
„Вдишваща се ваксина срещу ебола, за доставянето на която не са нужни игли, би била от голяма полза. За имунизирането няма да е нужен специално обучен медицински персонал.“
Ваксината разчита на това, че според последни данни от вируса на ебола човек може да заболее и при контакт със заразени аерозоли с лигавицата на дихателния тракт. Това място е потенциален вход за патогена, а оттам и начин за предотвратяване на заразяването при подходящо доставяне на ваксината.
Учените са изпробвали ваксината върху примати и тя е показала много добри резултати – предотвратява заразяването с ебола, а изложените на вируса са избегнали смъртта. Това е много добър знак, а освен всичко това, тази ваксина е първата от този т.н. аерозолен тип срещу болестите от тип вирусна хеморагична треска. Някои от другите ваксини вече се тестват върху хора и от тази гледна точка аерозолната такава изостава, но всички се надяват на успех и наваксване, тъй като тя би била много полезна в районите на Западна Африка.