Церемонията по връчването на тазгодишните награди Оскар приключи преди няколко часа. Ако обаче кажем, че Академията раздаде статуетките без проблеми, ще е лъжа. Случи се гаф — след като Ема Стоун получи Оскар за най-добра главна женска роля, същият плик (явно резервно копие) бе подаден и за обявяването на най-добър филм. Това обаче не попречи на всички да се забавляват, а екипът на „Страната Ла-Ла“ (La La Land) се държа джентълменски и дори пожелаха те да връчат статуетките на колегите си, работили по „Лунна светлина“ (Moonlight).

Ето и пълния списък с номинирани и спечелилите Оскар във всяка една категория.

Най-добър филм:

Arrival („Първи контакт“)
Fences („Прегради“)
Hacksaw Ridge („Възражение по съвест“)
Hell or High Water („На всяка цена“)
Hidden Figures („Скрити числа“)
La La Land („Страната Ла-Ла“)
Lion („Лион“)
Manchester by the Sea („Манчестър край морето“)
Moonlight („Лунна светлина“)

Най-добър режисьор:

Мел Гибсън за „Възражение по съвест“
Деймиън Шазел за „Страната Ла-Ла“
Кенет Лонеган за „Манчестър край морето“
Бари Дженкинс за „Лунна светлина“
Денис Вилньов за „Първи контакт“

Най-добър оригинален сценарии:

„На всяка цена“
„Страната Ла-Ла“
The Lobster („Омарът“)
„Манчестър край морето“ от Кенет Лонерган
„Жените на на XX век“

Най-добър адаптиран сценарии:

„Първи контакт“
„Прегради“
„Скрити числа“
„Лион“
„Лунна светлина“ от Бари Дженкинс; по разказ на Тарел Алвин МакКрейни

Най-добра актриса:

Изабел Юпер за Elle („Тя“)
Рут Нега за Loving („Ловинг“)
Натали Портман за Jackie („Джаки“)
Ема Стоун за „Страната Ла-Ла“
Мерил Стрийп за Florence Foster Jenkins („Флорънс“)

Най-добър актьор:

Райън Гослинг за „Страната Ла-Ла“
Кейси Афлек за „Манчестър край морето“
Дензъл Уошингтън за „Прегради“
Андрю Гарфийлд за „Възражение по съвест“
Виго Мортенсен за Captain Fantastic („Капитан Фантастик“)

Най-добра актриса в поддържаща роля:

Виола Дейвис за „Прегради“
Наоми Харис за „Лунна светлина“
Никол Кидман за „Лион“
Октавия Спенсър за Hidden Figures („Скрити числа“)
Мишел Уилямс за „Манчестър край морето“

Най-добър актьор в поддържаща роля:

Дев Пател за „Лион“
Джеф Бриджис за „На всяка цена“
Махершала Али за „Лунна светлина“
Майкъл Шанън за Nocturnal Animals („Нощни животни“)
Лукас Хеджис за „Манчестър край морето“

Най-добър документален филм:

Fire at Sea
I Am Not Your Negro
Life Animated
O.J.: Made in America
13th

Най-добър късометражен документален филм:

The White Helmets
Extremis
Watani: My Homeland
4.1 Miles
Joe’s Violin

Най-добър игрален късометражен филм:

Timecode
Sing (Mindenki)
Silent Nights
Ennemis Interieurs
La Femme et le TGV

Най-добър анимационен филм:

Kubo and the Two Strings („Кубо и пътят на самурая“)
Moana („Моана“)
La tortue rouge („Червената костенурка“)
Zootopia („Зоотрополис“)
Ma vie de Courgette („Животът ми като Зукини“)

Най-добър късометражен анимационен филм:

Piper
Pearl
Borrowed Time
Pear Cider and Cigarettes
„Сляпата Вайша“ (Blind Vaysha)

Най-добър чуждоезичен филм:

A Man Called Ove („Човек на име Уве“), Швеция
Land of Mine, Дания
The Salesman, Иран
Tanna, Австралия
Toni Erdmann, Германия

Най-добри визуални ефекти:

Deepwater Horizon („Дийпуотър Хърайзън“)
Doctor Strange („Доктор Стрйндж“)
The Jungle Book („Книга за джунглата“)
„Кубо и пътят на самурая“
„Rogue One: История от Междузвездни войни“

Най-добър монтаж:

„Първи контакт“
„Възражение по съвест“
„Лунна светлина“
„Страната Ла-Ла“
„На всяка цена“

Най-добър дизайн на продукция:

„Първи контакт“
Fantastic Beasts and Where to Find Them („Фантастични животни и къде да ги намерим“)
Hail, Caesar! („Аве, Цезаре!“)
„Страната Ла-Ла“
Passengers „Пасажери“

Най-добра кинематография:

„Първи контакт“
„Страната Ла-Ла“
„Лион“
„Лунна светлина“
Silence („Тишина“)

Най-добри костюми:

„Фантастични животни и къде да ги намерим“
Allied („Съюзени“)
„Флорънс“
„Джаки“
„Страната Ла-Ла“

Най-добри прическа и грим:

„Човек на име Уве“
Star Trek Beyond („Стар Трек 3“)
Suicide Squad („Отряд самоубийци“)

Най-добра оригинална партитура:

„Страната Ла-Ла“, композитор Джъстин Хурвиц
„Джаки“, Мика Леви
„Лунна светлина“, Николас Брител
„Пасажери“, Томас Нюман
„Лион“, Дъстин Охалоран и Хоска

Най-добра оригинална песен:

Audition от „Страната Ла-Ла“
Can’t Stop the Feeling от Trolls („Тролове“)
City of Stars от „Страната Ла-Ла“
The Empty Chair от Jim: The James Foley Story
How Far I’ll Go от „Моана“

Най-добър монтаж на звукови ефекти:

„Страната Ла-Ла“
„Първи контакт“
„Възражение по съвест“
„Дийпуотър Хърайзън“
Sully („Съли“)

Най-добър звуков микс:

„Страната Ла-Ла“
„Първи контакт“
„Възражение по съвест“
„Rogue One: История от Междузвездни войни“
13 Hours („13 часа: Тайните войници на Бенгази“)

  • KaMuKag3e

    Къде могат да се гледат на запис?

  • С търсене в Google открих това: https://youtu.be/R5ZA6SxQ40A
    Не знам до колко е официално, но поне е пълното шоу.