Снимка: NASA

Пет годишнината от изстрелването на Solar Dynamics Observatory на NASA, космическата агенция на САЩ, отпразнува с пускането на специално видео, което показва Слънцето така, както не сте го виждали до сега.

Виж още: Първи снимки от мисията New Horizons на NASA до Плутон

SDO телескопът има няколко експеримента на борда си – Extreme Ultraviolet Variability Experiment измерва сиянието на нашата звезда в ултравиолетовия спектър; Helioseismic and Magnetic Imager изследва магнитното поле и физическата активност; Atmospheric Imaging Assembly пък отговаря за наблюдението на хромосферата и короната на жълтото кълбо. Какво обаче трябва да ви говори това? Че от работата на тези три експеримента се раждат невероятни снимки на Слънцето, които ще спрат дъха ви.

Видеото, което ще видите, е съставено от 200 милиона снимки! Таймлапс, за който са били нужни 1826 дни – по един кадър на всеки осем часа за петте години, през които SDO е в космоса. Преди пускането на видеото, отговорните за това са имали да се занимаят с около 2600 терабайта изображения, както пише и в самото начало на видеото.

Ще видите слънчева активност, петна, изригвания и дори един транзит на планетата Меркурий точно „пред“ камерата на Solar Dynamics Observatory. Снимките са в много различни дължини на вълните и това показва Слънцето както в инфрачервения, така и дори в ултравиолетовия спектър, което невъоръженото око не би могло да вижда.