biggest tech stories 2013

2013 година вече отмина, а технологичните компании представиха редица продукти, които се запечатаха в съзнанието на всички маниаци. През изминалата година наблюдавахме различни тенденции. Те включват фокус върху софтуера и намалено рекламиране на хардуерните спецификации – тренд стартиран от Samsung, както и засилени разговори за сигурността на потребителските данни.

Всяка една технологична новина предизвиква различни коментари и мнения. Няма какво да се лъжем – най-коментираните технологични компании през 2013 отново бяха Samsung и Apple. Двата гиганта не спряха да се карат в съда, да се конкурират на мобилния пазар и да се борят за сърцата на потребителите.

Вижте кои технологични събития и устройства от 2013 година ни направиха най-голямо впечатление:

Samsung Galaxy S4 – софтуер, софтуер и осем ядра

Samsung Galaxy S4 / SmartNews
Samsung Galaxy S4 / SmartNews

Типично в свой стил, Samsung представи дългоочаквания флагман Galaxy S4 на голямо събитие през март. Функции като следене на очите и подобрена камера определено успяха да спечелят сърцата на феновете и намалиха пазарния дял в хай енд сектора на Apple. По-късно компанията беше принудена да пусне по-евтина версия на своя популярен смартфон iPhone, която не пожъна особен успех.

Със Samsung Galaxy S4 компанията за пореден път доказа, че има намерение да измести фокуса си върху софтуера и функциите, които да примамват феновете на другите марки. В телефона видяхме някои полезни, както и някои напълно безполезни функционалности, но… нека има. Важното е, че Samsung успя да бие конкуренцията по всички параграфи и да се докаже като абсолютен лидер при Android смартфоните.

Разбира се, няма как да пропуснем и осемядрените процесори, с които южнокорейците толкова много се хвалеше. Има ли реална полза от тях или те ще са поредния убиец на живота на батерията? Предстои да видим. 

iOS 7 – Старт на нещо плодово и цветно

ios 7

iOS е една от най-популярните мобилни операционни системи в света. Епълското дете тази година получи най-големия ъпдейт в своята история в лицето на iOS 7. Медиите публикуваха новини и спекулации относно обновената операционна система ежедневно, а феновете тръпнеха в очакване. На Световната конференция за разработчици през юни Тим Кук излезе на сцената и представи iOS 7 с напълно нов, изчистен и „плосък“ дизайн. Бета версията беше пусната още същия ден, а финалната достигна потребителите на 18 септември.

Xbox One и PlayStation 4

Снимка: Tayla Lyell/Flickr
Снимка: Tayla Lyell/Flickr

Конзолната битка се завърна с нови сили след представянето на Xbox One на 21 май и PlayStation 4 на 20 февруари. Microsoft и Sony обаче изчакаха последното тримесечие за пускането на конзолите в продажба. Разликите между двете устройства не са кой знае какви, но определено ги има. PlayStation 4 разполага с малко по-мощен хардуер от Xbox One и поддръжа 1080p резолюция. Ако закупите Xbox One, ще трябва почти задължително да се абонирате за златно Xbox Live членство, което струва 60 долара годишно. Sony предлага богат набор от предложения на японски разработчици, но повечето шутъри засега остават на територията на Xbox One.

Google Glass

Снимка: Ted / Flickr
Снимка: Ted Eytan/ Flickr

Google се погрижи тази година да се говори много за wearable технологиите с пускането в продажба на амбициозния проект умни очила Google Glass. Компанията отвори регистрациите за Explorer програмата, но голяма част от потребителите не си закупиха магическото устройство заради прекалено високата му цена от 1500 долара. Друга интересна история, свързана с умните очила на Google, включва Сесилия Абади, която беше глобена в Калифорния заради носене на очилата по време на шофиране. Това провокира жестоки дискусии на тема „wearable технологии“ и как те влияят върху личното ни пространство и обществото. По-късно стана ясно, че Google Glass ще бъде забранен в някои щати.

PhoneBlocks – бъдещето на смартфоните?

phoneblocks

Футуристичната концептуална разработка на модулен смартфон бързо придоби популярност и накара много от потребителите да се замислят за бъдещето на умните устройства. Phoneblocks позволява на потребителите да сменят определени хардуерни части на своя телефон и да го персонализират напълно. Ако например държите всичко в облака и нямате нужда от много място в телефона, вие ще можете да го смените с по-голяма батерия.

BlackBerry 10 и BlackBerry Messenger за iOS и Android

Снимка: Марио Тама
Снимка: Марио Тама

BlackBerry определено не е в най-цветущото си състояние през последните няколко години. Надеждата за светлото бъдеще на компанията беше вдигната при новината, че новата версия на мобилната операционна система BlackBerry 10 ще промени всичко това и ще изстреля бившия лидер отново на върха. Това не се случи и отново видяхме провал от страна на канадците. Продажбите на флагмана BlackBerry Z10 бяха много ниски, което доведе до предположенията, че компанията се готви за фалит. Появиха се и слухове, че Facebook обмисля покупката на BlackBerry, но това така и не се случи.

Голям медиен шум вдигна и пускането на популярната услуга за размяна на текстови съобщения BlackBerry Messenger за операционните системи Android и iOS. Приложението ту беше пускано, ту спирано. Появиха се и спекулации, че BlackBerry изкуствено завишава броя на свалянията в Google Play Store, като тогава от компанията отрекоха всичко това. Като цяло годината беше слаба за BlackBerry.

Умни часовници

Концептуален дизайн на iWatch / Снимка: Martin Hajek/Flickr
Концептуален дизайн на iWatch / Снимка: Martin Hajek/Flickr

Пазарът на умните часовници тази година беше главна тема в медийното пространство. Всичко започна с появата на първите слухове през март, че Apple работи върху собствен умен часовник, носещ името iWatch. Samsung побърза да пусне свой умен часовник в лицето на Galaxy Gear, но журналистическите оценки на устройството бяха ниски, както и самите продажби. Потребителите останаха разочаровани от изключително високата цена, на която джаджата се предлага. Това доведе до нови спекулации, че Samsung готви втора версия на Galaxy Gear, а шеф на компанията заяви, че на умния часовник „му липсва нещо специално“.

HTC One – малко мегапиксели, много качество

Снимка: Kārlis Dambrāns/ Flickr
Снимка: Kārlis Dambrāns/ Flickr

Един от най-горещите смартфони тази година беше HTC One, който беше представен през февруари и пуснат на пазара през март. Забавянето на доставките заради производствени проблеми с UltraPixel камерата доведе до поредната фрустрация на феновете на тайванската марка и следователно до покупката на конкурентни смартфони. Тайванците показаха с новия си флагман, че качеството трябва да бъде основния приоритет на потребителите при избор на телефон с камера, а не броят на мегапикселите. Точно заради това те представиха UltraPixel камера със само 4 мегапиксела, но подобрено заснемане при липса на светлина. Голяма част от ревютата на журналистите беше положителна, но и това не помогна на HTC, която обяви огромна загуба за едно от тримесечията.

Moto X – персонализация на първо място

moto x

Когато Google купи Motorola, очакванията към компанията се увеличиха. Motorola Moto X може би беше най-чаканият смартфон от американците, защото това е първият смартфон, който предлага почти пълна персонализация отвън и отвътре. Лош ход на Motorola беше, че ограничи опцията за персонализация само за потребителите на американския оператор AT&T. Пускането на Moto X показа на феновете, че компаниите са готови да ги послушат.

Пускането на Vine

Снимка: Ben Worley/Flickr
Снимка: Ben Worley/Flickr

Няколко месеца се говореше, че микроблогинг социалната мрежа Twitter работи върху конкурент на изключително популярната услуга Instagram. Очакванията бяха големи и те бяха оправдани с пускането на приложението Vine, което позволява на потребителите да заснемат кратки видео клипове. Този ход накара Facebook, която купи Instagram, да се активизира и да пусне функционалността. Интересното е, че социалната мрежа не отговори с напълно ново приложение, а просто обнови Instagram и добави функцията, което моментално доведе до спад в потреблението на Vine. Нека не забравяме, че Facebook заимства хаштаговете, както и тикчето за „потвърден акаунт“ от Twitter.

Смъртта на Google Reader

Снимка: VentureBeat
Снимка: VentureBeat

Не е необичайно за Google да спира поддръжката на определени продукти. Примери за това са Google Buzz, Google Latitude, iGoogle и Google Wave, но нищо не предизвика такъв голям отзвук като спирането на агрегатора за новини Google Reader. RSS четецът на Google беше една от най-популярните услуги на гиганта и до ден днешен не стана ясно защо компанията реши да го спре на 1 юли. Разбира се, веднага след анонса за спирането се появиха алтернативни услуги като Feedly, Digg Reader, The Old Reader и NewsBlur, които облекчиха болките на потребителите.