Снимка: Adaeze Uyanwah / VisitLondon.com / Twitter

Доста поговорихме за Стивън Хокинг тези дни – Еди Редмейн спечели Оскар за играта си като Хокинг в биографичния филм „Теорията на всичко“ (The Theory of Everything), самият Хокинг пък вече е и астрофотограф. Днес ще поговорим и за виждането му за света и бъдещето на човечеството.

Виж още: Реална трансплантация на човешка глава през 2017 г.

Съвсем скоро 24-годишната студентка от Калифорния Адези Уянва спечели състезанието на Visit London. Част от наградата бе посещение на Научния музей в столицата на Великобритания в компанията на известния учен. Докато са били заедно, те са имали възможност да разговарят и Уянва е попитала Хокинг кое човешко качесто би искал той да промени. Отговорът бил следния:

„Човешката слабост, която бих искал да поправя е агресията. Може да е била от полза по времето на пещерняците, за да може един индивид да извоюва повече храна, територия или пък партньор за възпроизводство. Но сега тя заплашва да ни унищожи. Една голяма ядрена война може да е краят на цивилизацията, а може би и краят на човечеството.“

Уянва също попитала кое качество би искал той да вижда по-често у хората. Тук Стивън Хокинг казва

„Качеството, което бих искал по-често да се проявява у хората е съпричастността. Тя ни сближава по един мирен и любящ начин.“

По време на разговора между двамата станало въпрос за това колко е важно хората да продължат да изследват космоса. Поддържайки тезата на Карл Сейгън, Хокинг споменава, че от гледна точка на оцеляване ще е добре хората да се разпрострят и на други планети.

„Изпращането на хора на Луната промени бъдещето на човешката раса по начини, които все още не можем да проумеем. То не ни помогна да преодолеем напиращите тук на Земята проблеми веднага, но ни даде перспектива върху тях. Накара ни да гледаме отвъд. Според мен бъдещето на хората в широк план е космосът – той представлява сериозна застраховка живот. Чрез колонизирането на други планети можем да избегнем изчезването на човечеството.“

Разговорът между студентката и английският учен приключил с няколко приказки за наближаващите тогава награди Оскар и филмът „Теорията на всичко“. Хокинг само допълнил „За жалост, Еди [Редмейн] не е наследил моята красива външност“.