Според различни твърдения, младите хора използващи смартфони изпитват трудности при концентриране и затруднена краткосрочна памет, за разлика от хората, които не са били изложени на интернет и смартфони по време на своето детство. Това обаче са данни, които не се позовават на реални изследвания и може би точно за това такова бе направено.

Учените от университета в Британска Колумбия са направили проучване с 221 млади хора като за една седмица техните телефони били оставени на вибрация и на една ръка разстояние. През втората седмица звукът им бил изцяло изключен. Главният учен на проекта Константин Кушлев споделя, че наистина не е знаел какво да очаква от резултатите.

Излиза, че през седмицата, в която младите имали възможност да проверяват смартфона си всеки път, когато той извибрира, те проявили симптоми, подобни на Синдрома на дефицит на вниманието и хиперактивност (Attention-Deficit Hyperactivity Disorder, или ADHD). Те се изразяват в понижена концентрация и неспособност за контрол. Важно е да уточним, че учените не твърдят, че смартфоните причиняват ADHD – просто наблюдаваните симптоми наподобявали тези на заболяването.

В детайли – участниците в проучването наистина започвали да се разконцентрират когато смартфонът им извибрира, да се чувстват подтиснати и неспокойни. През втората седмица пък, както казахме, смартфоните на младежите били с изцяло изключен звук и били прибрани. Те имали право да ги поглеждат, но само когато те сами решат (без да знаят писал ли им е някой и т.н.). За сравнение, през този втори период, те нямали подобни проблеми, дори напротив – те станали по-продуктивни, не изпитвали скука и лесно се фокусирали върху работата си. И всичко това само защото не получавали нотификации на всеки 5 минути.

Така че в заключение можем да споменем това – все пак възможността да бъдете известявани всеки път когато някой хареса ваша снимка в дадена социална мрежа, не е най-полезната за вас от продуктивна гледна точка…