
През последните години изглежда бумът на ХИВ инфекциите затихна. Въпреки това, ново проучване на ООН, отнело две години, твърди, че заразяването с вируса на СПИН отново расте в глобален мащаб и за това допринасят най-много страните от Азия и Тихоокеанския регион. Според Организацията на обединените нации, за това са отговорни от една страна приложенията за запознанства, които напоследък станаха много популярни сред тийнейджърите.
ООН сочат, че повече от половината жители на планетата между 10 и 19-годишна възраст живеят в Азия. Това е и континентът, където (с изключение на Африка) има най-много сексуално необразовани младежи. Фактът се дължи на това, че нормите в някои от тамошните държави забраняват сексуалните актове преди сватба, което кара младежите да се крият от родителите си. Освен това, проучването на ООН показва, че много от новозаразените с ХИВ са хомосексуали, а те също все още са силно репресирани в много държави по света и се налага тайно да търсят сексуални партньори. Ако такива тийнейджъри заболеят от СПИН, те се страхуват да се разкрият пред родителите си, което в някои държави е необходимо, тъй като не се позволяват тестове за ХИВ без знанието на семейството.
Но какво общо имат с това Tinder и подобните му приложения? Според ООН, точно социалната стигма подтиква младите да търсят сексуален контакт на такива места. Много от тях просто не са получили добро сексуално образование и това ги излага на много рискове. Обединените нации са опитали да стартират кампания в Азия, включваща изскачащи прозорци в приложенията за запознанства, които да съобщават на потребителите, че е важно да се тестват. Въпросната кампания обаче не била успешна.
Според данни, в Азия и Океания в момента има около 220 000 ХИВ-позитивни, а Unicef твърдят, че няма да е чудно, ако са много повече точно поради изброените по-горе факти.
Днес, 1 декември, е световният ден за борба с ХИВ вируса на СПИН. Мислете за здравето си – пазете себе си и партньора си като използвате презерватив!