Какво е да си автор на една от най-известните фотографии на света? А какво е да правиш снимки на пресъздадени от теб известни фотографии? На втория въпрос могат да ви отговорят рекламните фотографи Йоаким Кортис и Адриан Сондерегер, които в свободното си време се занимават точно с това.
Виж още: Новият трейлър на „Утреландия“ е тук
Кортис и Сондерегер са дългогодишни приятели и колеги, които живеят в Адлисвил, Швейцария и когато нямат работа, се занимават с нещо много интересно. Използвайки лепило, пластмаса, найлон, хартия и други подобни канцеларски пособия, в комбинация с различни мини фигурки, те пресъздават едни от най-значимите фотографии в историята на човечеството – от първата стъпка на Луната, до последната известна снимка на Титаник преди да потъне.
Двамата започнали с известния пейзаж „Rhein II“, който е заснет от Андреас Гърски през 1999 година. На нея хората от пейзажа са премахнати изкуствено след заснемането. Това е втората най-скъпа снимка до момента – продадена е на цена от малко над 4 милиона долара. Някои от пресъздадените пейзажи отнемат на дуото от няколко дни до няколко седмици работа и „Rhein II“ не е изключение.
Кратка история от Кортис и Сондерегер разказва за пресъздаването им на снимката от площада Тянанмън: двамата купили седем сглобяеми модела на танкове. „Да сглобиш един танк е забавно. Вторият е ОК, но след това третият вече не е много приятен“. Точно за това фотографите се отказали на четвъртия и добавили останалите изкуствено при пост-продукцията. Разказват също за бъдещия си проетк – пресъздаване на снимката от деня на покушението над Джон Ф. Кенеди. Фигурите на хора не са много лесни за изработване, но тук размазаните образи на оригиналната снимка работят в техен плюс – няма да трябва да си играят с детайлите.
Колекцията от снимки, които Кортис и Кондерегер правят, се нарича Iconen. Колегите са избрали това име, защото фотографиите, които те пресъздават, са лесно разпознаваеми от всеки един човек – толкова са известни, че са набити в съзнанието на всеки, който малко от малко се интересува от това какво се случва по света. Снимайки ги, двамата оставят да се вижда и малко от околната обстановка, за да ни подскажат как са направени – малко лепилце тук, хартия там, някоя лампа…
Вижте снимките и споделете мнението си с нас в секцията с коментари: