От края на месец април, няколко души в северната част на Демократична република Конго са се разболели от „недиагностицирана болест“, трима от които са починали в последствие. На 11 май (четвъртък) от Министерството на здравеопазването в Конго, са съобщили на Световната здравна организация, че един от смъртните случаи е в следствие на вируса ебола.
Девет души са проявили симптомите на смъртоносния вирус. СЗО след лабораторно потвърждение, обявяват, че има изблик на ебола в ДРК, за пръв път от 2014 година. Членове на двете организации отиват в зоната на заразените и ще работят върху възстановяването им, ще преценят, с кого биха могли да имат контакт и ще евакуират хората, които са склонни да се разболеят.
Ебола за пръв път се появява в Централна Африка през 70-те години на 20 век. Предава се от животно на човек, като след това болестта тръгва по хората, чрез контакт със слюнката, кръвта или фекалиите на вече заразен. Симптомите се проявяват до 21 ден след заразата, като първо прилича на настинка – по-висока температура, главоболие, болки в мускулите… След това се появява повръщане, диария и в някои случаи – вътрешно и външно кървене. Наскоро откриха ваксина за болестта, която обявиха, че е изключително ефективна, но не е ясно кога точно ще бъде пусната официално.
ДРК вече е запозната с еболата. През 1976, когато ДРК е била позната като Заир, е първият изблик на ебола в страната. Оттогава е имало няколко заразни периода, като последният е бил през 2014, когато 66 души са били заразени и 49 починали.
По това време е имало ебола и в Западна Африка, като болестта е била разпространена в три държави и е имало единични случаи в още седем такива. Общо почти 29 000 души са били болни и над 11 000 са починали от страшната болест.
За щастие моментното положение в ДРК не е толкова страшно. Еболата се е появила в по-отцепен район и според СЗО болестта не е предвидена да излиза от тази зона.