Снимка: Shutterstock

Средно една от всеки три снимки в интернет в днешно време, е селфи. Според Google пък, Android потребителите правят средно по 93 милиона селфита на ден. Това е един модерен начин на себеизразяване, който обаче може би не е точно това, което си мислим.

Потребителите обичат да си правят селфита и да ги споделят, но изглежда не харесват много селфитата на другите хора. Те предпочитат в социалните мрежи да има много по-малко селфита, но и те самите продължават да споделят такива всеки ден. Ново проучване на психолози от университета в Мюнхен, публикувано в журнала Frontiers in Psychology, нарича явлението „the selfie paradox“ [селфи-парадоксът; бел. превод].

„Колко често си правите селфита? Какви мрежи използвате за споделяне на селфитата си? Какво мислите за селфитата като цяло? Бихте ли предпочели повече или по-малко селфита в социалните мрежи?“ са само част от въпросите, които учените са попитали група доброволци по време на изследването. Излиза, че 77% от участниците снимат селфита всеки месец, всяка седмица или всеки ден (някои от тях дори и по няколко пъти на ден). 82% от всички обаче, предпочитат да виждат в социалните мрежи по-малко селфита.

Изглежда потребителите оценяват собствените си селфита като „автентични“ и „самоиронични“, докато селфитата на други хора определят като фалшиви и промотиращи. С други думи, „Моите селфита са забавни и истински, докато твоите са фалшиви и нарцистични“, споделят от CBC.

От университетът в Торонто наричат това поведение „егоистично пристрастие“ в своята публикация в журнала SAGE. Тези учени пък накарали млади потребители да си правят селфита и след това да ги оценят. По-късно същите снимки били оценени и от контролна група. Изводът? Хората, които си правят селфита често имат много високо мнение за себе си — те сами гледат на себе си като на много по-привлекателни и харесвани, отколкото смятат останалите потребители.

Така че замислете се следващия път, преди да споделите поредното селфи — ако на вас не ви е много забавно да срещате във Facebook купища селфита, може би и останалите се чувстват по същия начин. Защо тогава това не спира, отговор все още липсва… Парадокс…