
Международна комисия от учени наскоро публикува статия, с която се стреми да отвори очите на ООН за реалните проблеми, породени от наркотиците. Организацията на обединените нации скоро ще има събрание за обсъждане на нелегалните субстанции и целта на експертите е тяхната идея широко да се разисква и да се стигне до финално решение за борбата с наркотиците.
Според учените, необходимо е наркотиците да бъдат декриминализирани в цял свят, за да можем да се преборим с тях. Те твърдят, че присъдите срещу наркомани само влошават нещата – тези хора трябва да се лекуват, а не да бъдат затваряни зад решетки. Експертите от Университета Джон Хопкинс и още редица институции показват чрез задълбочени проучвания, че сегашното състояние на наркотиците по никакъв начин не е допринесло за намаляване на агресията, престъпността и разпространението на ХИВ чрез многократно използване на едни и същи игли. Дори напротив – според данните, в Мексико и редица други държави, убийствата са се увеличили за последните години, което се е отразило дори на очакваната продължителност на живота на гражданите.
Учените посочват Португалия и Чехия като много добри примери – там наркотиците са декриминализирани от последните няколко години и положението е доста по-добро от преди – престъпността е намаляла, в Португалия е ограничено разпространението на ХИВ, а заедно с всичко това, цялостното използване на наркотични вещества не се е увеличило.
Статията посочва още, че е важно не да се спрат акциите срещу големи производители и разпространители на тежки наркотици – трябва да се декриминализира притежанието и личното ползване; държавите да се погрижат наркоманите да получават чисти игли, метадон и други субстанции, които биха помогнали на зависимите да спрат да се инжектират.
Тези зависими хора трябва да бъдат третирани като болни, а не като престъпници, твърдят още експертите.