Интерфейс и софтуер

За оптималното потребителско преживяване корейците са се постарали в този таблет да няма нещо, което да ви липсва. Дали обаче успяха да постигнат своята цел? LG G Pad 8.3 притежава характеристики за усъвършенстван мултитаскинг. В нашия случай имаме цели три метода за работа с повече от едно приложение, което е прекрасно. От една страна имаме доста голям дисплей и същевременно практични размери, а от друга имаме чудесен софтуер и цяла купчина функционалности.

Първо нека да обърнем внимание на нещо ново, което LG въведоха в своите устройства G2 и G Pad 8.3. Едно от тях е Slide Aside или метод, който осигурява непрекъснат мултитаскинг чрез приплъзване на вече отворени приложения настрани от екрана. Slide Aside позволява да отваряте бързо до три приложения, като просто трябва да „плъзнете“ приложенито на ляво, за да го добавите и след това надясно, за да го изведете. Процедурата се извършва с три пръста, а функцията може да я включвате и изключвате от настройките.

Със Slide Aside от LG не са премахнали менюто Recent, а просто добавят още една опция, като вие може да прецените коя е по-удобната за вас. Иначе все още си имаме познатия метод за прескачане от едно в друго приложение, който си остава класика на фона на останалите новости.

Преминаваме към QSlidе, който позволява работата на три различни приложения в един прозорец. В общи линии това е набор от няколко апликации, които може да изведете на преден план и да работите по тях едновременно. Максимално може да изведете до две приложения, като те предлагат възможност за оразмеряване и регулиране колко да са прозрачни. Принципно може да изведете две от тях и в същото време да отворите и браузъра, с което вече имате три приложения.

QSlidе може да се контролира от уведомителната лента, за която не веднъж съм казвал, че е страхотна. Тя се състои от два реда бутони за различни функционалности и приложения. [rquote]От тук се включва WiFi, Bluetooth, Auto Sync, Data Connection и още много други.[/rquote] Освен това, като натиснете продължително върху някой бутон, примерно този за WiFi, менюто ви отвежда директно в страницата с допълнителните настройки на съответната опция. Всички бутони тук, както и в реда за QSlidе, могат да се персонализарат. Освен нотификациите, в тази лента има и опция за промяна на яркостта и силата на звука.

Няколко думи и за интерфейса като цяло. Честно казано, освен горепосочените неща, всичко останало си е същото с леки козметични промени. Иконите за бърз достъп могат да бъдат променяни, нужно е само да задържите върху някоя от тях. Когато се покаже иконата с четката за рисуване натискате отново върху нея и ви се дава възможност да промените вида й, като избирате големината и типа на иконата. Ако приложението, което сте избрали, има опция да го изведете като уиджет, натискайки върху самата икона можете да го оразмерявате както на вас ви допада най-много.

Уиджетите от своя страна са доста и могат да се оразмеряват. По менюто може да си добавяте папки, да им давате имена и т.н. Въобще все познати неща от старите модели. Друго, което сме срещали е възможността да променяте начина на завъртане на страниците, което е много яко. Тук ще намерите и меню за промяна на ефекта при отключване на екрана. На заключен екран може да си зададете различни икони за бърз достъп, да включите анимацията на времето или да си зададете име, което да се показва.

И като стана дума за отключване на екрана просто няма как да не споменем за KnockON. Тази функция включва и изключва устройството чрез двукратно „почукване“ на дисплея. Това е нещо, което първо видяхме в LG G2 и тук определено ще е от голяма полза, имайки предвид, че устройството е значително по-голямо и ще е трудно да се натиска бутончето за включване.

[lquote]Функция, която започна да става типична за повечето таблети е Multiple Users.[/lquote] Лично на мен тя ми допадна изключително много. Чрез нея може да персонализирате устройството както пожелаете вие, а ако искате да го ползва някой друг – просто създавате още един акаунт. Multiple Users наподобява функцията при нашите компютри. Така всеки ползвател си има свое местенце, където да си сложи собствен хоумскрийн, бекграунд, уиджети, приложения, игри и т.н. Тази функция е толкова добра, че дори запазва индивидуалните резултати от игри и други приложения за всеки профил.

Таблетът е много удобен и за писане. Имаме наличен Shape Writer метод, който разпознава ръкопис, но първо трябва да го активирате от настройките на въвеждане. Ако имате инсталирани езикови пакети, можете да се възползвате и от гласовото въвеждане, което е доста точно. Тъй като дисплеят е достатъчно голям, може да си позволим и малко по-нестандартно разположение на клавиатурата с цел да ни е по-удобно. Това е и идеята на Split keyboard.  За да активирате този режим трябва да зуумнете с два пръста върху клавиатурата, както правите със снимките в галерията.

За организацията на вашите документи и бележки корейците са се погрижили нищо да не ви липсва. Имаме набор от няколко чудесни приложения сред които са Notebook, QuickMemo, Memo и Polaris Office 5. С тях може да водите бързи бележки, да обработвате Word, Excel, PowerPoint и PDF файлове. Също така може експортирате Word и PowerPoint в PDF, което е чудесно. В опциите за редактиране може да променяте стил на текста, да добавяте обосновка, да форматирате параграфи и дори да създавате таблици. Ако редактирате Excel файлове, можете да се възползвате от формулите, също така може да преоразмерявате редовете и колоните, клетките и т.н.

С вграденото в G Pad 8.3 приложение Backup може да правите копие на информацията, която е на телефона. Също така можете да задавате телефона автоматично да прави бекъп през определено време. Самата апликация ви дава да изберете какво искате да запазите като информация. Можете да отметнете само приложенията и настройките им, само контактите, само SMS-ите и още много други, а можете да изберете и всичките.

Още една интересна опция е Clip Tray. Чрез нея, ако задържите пръста си върху някой линк, музика или видео файл, снимка, телефонен номер или просто някакъв текст и след това изберете да се добави в Clip Tray или Copy to clipboard, то те автоматично ще се добавят в Clip Tray. След това, ако изберете Paste ще видите всичко, което е добавено в Clip Tray. Това ви дава възможност да изберете различни неща, които да ползвате на по-късен етап или веднага, без да се налага непрекъснато да прескачате от меню в меню.

Отново нещо, което вече ни е познато са опциите за следене на погледа при четене или гледане на видео. При LG наименованията са малко по-различни от тези на Samsung, но все пак има доста общо. Те са Smart screen и Smart video. Чрез тях екранът няма да загасне ако четете някоя интересна статия в Smart News или ще спре видеото при отместване на погледа.

Quick translator е също едно много полезно приложение, което пак спада към най-интересните благини в този таблет, още повече, ако пътувате в чужбина и трудно се оправяте с чуждите езици. То ще ви позволи да сканирате дадена дума, текст или пасаж и автоматично ще направи превод в реално време, като това може да стане както в онлайн, така и в офлайн режим. Приложението поддържа над 50 езика, като към тях има и български. Принципът му на работа наподобява Google Translator.

LG предлага и своя версия на гласов асистент, която носи името Voice Mate. Voice Mate е почти идентичен със Siri и S Voice и аналогично предлага сходни възможности. С него може да иницирате обаждане, да променяте настройки, да си пуснете музика, да диктувате текст, да стартирате приложения, да въведете бележки или напомняне, планирате събитие, да проверите времето, зададете аларма или таймер, да търсите в интернет и да получите отговор на въпрос.

И тук все пак не сме лишени от възможността да ползваме гласовия асистент Google Now. Той е ориентиран повече в „търсенето”. Поддържа и уиджети, за да може да го изведете на преден план и да виждате най-важните неща, като време и т.н. Чрез него можете да черпите различна информация посредством гласови команди, да следите времето и трафика, да си водите бележки и много други. С помощта на Google Now имате възможност да изпращате съобщения (SMS или електронна поща), да инициирате гласово повикване, можете да попитате за посоката или да отворите даден сайт. Използвайки над 25 вида картички, това приложение може да ви предоставя по-бързо и точно информация, като всичко това се случва на базата на текущите ви търсения. То се учи постоянно от вашите ежедневни дейности и навици.

Едно от нещата, които ми направи най-добро впечатление бе последният панел като плъзнете надясно. [rquote]Имаме информация за дизайн и хардуер, работа с различни приложения (QSlide, Slide Aside, QPair, Quick Memo, KnockON).[/rquote] Тук имаме добре стилизирана страница с ръководства и информация за някои от основните функционалности и акценти в G Pad 8.3. Тези ръководства са под формата на видео материали в YouTube, които се зареждат веднага, след като натиснете на някое от блокчетата. Това ще е супер удобно за тези, които си нямат понятие за работата на тези функции и според мен е много добър клиентски ориентиран похват. Вижда си се, че корейците искат да се погрижат потребителите не само да имат едно добро устройство, но да знаят и как се работи с него, което е много важно. Менюто е направено удобно и максимално просто. Няма да се чудиш как да пишеш в Google, а директно кликваш на снимката и гледаш клипчето.