lg-wide-monitor

Широкоекранните (ultrawide) монитори стават все по-популярни с времето. Когато става въпрос за работа или гейминг, много хора разчитат на два или дори три монитора слепени един до друг, но колко по-удобно би било рамката по средата да не ви се пречка? Бихте могли да постигнете това с един ultrawide монитор, но разбира се, на известна цена. Да разгледаме предимствата и недостатъците на една такава джаджа.

Първо, когато поставите два монитора един до друг и започнете да работите, понякога прозорците и програмите имат нужда от донагласа, за да изглеждат добре и удобно. Също така споменахме и пречкащата се рамка по средата. А какво става, когато добавим и повечето кабели? Понякога средностатистическата видео карта не може да се справи с два или повече монитора. Да, те може да не са с кой знае колко големи резолюции, но все пак говорим за повече устройства, които индивидуално се нуждаят от рефрешване на пикселите. Може би ще ви се наложи дори да си купите нова видео карта с повече входове. Изобщо, доста играчка, а накрая цената няма да е много ниска – два монитора и една нова карта не са малко пари. Алтернативата? Ultrawide монитор.

Про:

Няколко компании вече сериозно произвеждат ultrawide екрани, между които LG, Dell и NEC. Вариантите обикновено са по не повече от 2 модела на производител, като цените варират според резолюцията и диагонала на екрана. Обикновено тези монитори са 29 или 34-инчови. Когато говорим за първите, цените им са между 400 и 1200 долара (пак, според резолюцията). Можете да се сдобиете с един сравнително читав такъв за около 550-600 долара, а най-хубавото е, че в 90% от случаите видео картата ви няма да се нуждае от подмяна. Входът на този монитор е само един и колкото и голяма резолюция да има, то тук компютърът ви ще трябва да се справи само с едно устройство.

Още нещо, когато ползвате един ultrawide монитор, усещането е много по-приятно – няма пречкаща се рамка, удобно разполагате няколко прозореца и различни програми, които все едно са родени да бъдат разглеждани по този начин. Всичко изглежда натурално. А за мултимедия – само опитайте да гледате филм или да играете някоя (поддържана) игра на такъв!

LG-23-24-29-monitors-cover

Анти:

И все пак, когато говорим за 29-инчови ultrawide монитори, ако сте готови да жертвате част от усещането, може би два или три монитора един до друг все още са по-лесното решение. Да, кабелите са много, но ако вече имате добра видео карта, можете да спестите някой лев със средностатистически 16:9 монитори. Иначе отношението на страните при един ultrawide обикновето е 21:9, което е чудовищно. Все пак, ако погледнем разликата в резолюциите, ще видим, че при два или три слепени монитора ще разполагате с повече пространство – ultrawide мониторите обикновено са с резолюция 2560 х 1080 пиксела при 29 инча диагонал. Вземете ли два 27-инчови стандартни монитора на цена около 900 долара, ще получите общо 5120 x 1440 пиксела работно пространство.

В крайна сметка, ако ще взимате варианта с по-малък диагонал, няма особена разлика в това дали ще изберете ultrawide или чифт монитори. Трябва само да се замислите за видеокартата си – може ли да поддържа два монитора без проблем и има ли нужните изходи? Ако не,  вземете ultrawide с не прекалено голяма резолюция (освен ако не разполагате с някоя Nvidia над средното ниво).

Варианти много…

Да, така е. Варианти много, но ако наистина се стремите към натурално, красиво и приятно изживяване, ще ви е трудно да го постигнете както с чифт или три монитора, така и с един ultrawide 20-инчов звяр. Смисълът да си вземете ultrawide става явен, когато погледнете към 34-инчовите монитори – резолюцията от 3440 x 1440 пиксела ви дава възможност всичко да приляга добре, без текстът да се сплесква и това печели потребители дори и при борбата с два слепени монитора. Обикновено тези с 34-инчови диагонали са монитори „флагмани“, което също дава пълни екстри – накланяща се и въртяща стойка, възможност за окачване на стена и т.н., които липсват при повечето 29-инчови. Погледнете ли и към извитите екрани, тогава всичко си идва на мястото, защото усещането е супер. Всичко е насочено право към вас и няма нужда само да се въртите на стола. Разбира се, тук цените са тези, които са чудовищни – за 34-инчов монитор с въпросната резолюция и, да речем, извит екран, цената не пада под 1000, може би 1200 долара.

И накрая, този тип ultrawide монитори все още не са толкова популярни в България, но може би скоро ще станат и когато се замислите за един такъв, е хубаво да знаете фактите. Какво мислите вие за едно такова преживяване?