NSAinternal010214
Image Credit: REUTERS

Националната агенция за сигурност на САЩ (NSA) работи по квантов компютър, който може да разбие почти всички видове криптиране, които се използват за защита на банкови, медицински, бизнес и правителствени данни по цял свят, твърдят нови слухове.

Според документи, представени от бившия служител на американската национална агенция за сигурност Едуард Сноудън, усилията за изграждане на “криптологичен квантов комютър” – машина, експонеционално по-бърза от класическия компютър – е част от изследователска програма, на стойност 79.7 милиона щатски долара, носеща името “Проникване в трудни цели”. Голяма част от работата се провежда под класифицирани договори в лабораторията в Колидж Парк, щата Мериленд.

Създаването на подобен компютър отдавна е цел на мнозина учени. Такава машина ще има революционни последици в области като медицината и съхраняването на държавни тайни. Не е известна пълната степен на изследванията на агенциата, но документите, предоставени от Сноудън и разпространени от The Washington Post, предполагат, че NSA не е по-близко до успех, в сравнение с останалите в научната област.

Националната агенция за сигурност работи рамо до рамо с квантовите компютърни лаборатории, спонсорирани от Европейския съюз и правителството на Швейцария, с постоянен прогрес, но с малки изгледи за незабавен пробив.

Документите показват, че агенцията извършва някои от своите изследвания в големи, защитени стаи, познати като клетката на Фарадей. Тяхното предназначение е да предотвратят проникването или изпускането на електромагнитна енергия, която по някакъв начин да повлияе на експериментите.

Основният принцип тук е т.нар. “квантова суперпозиция” – идеята, че даден обект съществува едновременно във всички държави. Класическият компютър използва двоични бита, които са или нули, или единици, а квантовият компютър използва квантови бита или още наречени кюбита, които са едновременно нула и едно.

Тази привидна невъзможност е част от мистерията, която лежи в основата на квантовата теория, за която дори теоритичните физици казват, че никой не разбира напълно.

Ето как работи на теория: докато класическият компютър, независимо колко бърз е той, трябва да направи изчисление в даден момент, квантовият компютър понякога може да избегне изчисления, които не са важни за решаването на проблема. Това му позволява да достигне до правилния отговор много по-бързо и ефективно.

Много е трудно да се създаде квантов компютър поради крехката му природа. На теория градивните елементи на такава машина може да включват отделни атоми, фотони и електрони. За да се поддържа квантовата природа на компютъра, тази частица трябва внимателно да бъдат изолирани от техните външни среди. “Квантовите компютри са изключително деликатни, ако не ги защитиш от тяхната среда, изчисленията ще бъдат безполезни”, казва Даниел Лидар, професор по електроинженерство.

Експертите смятат, че най-голямото препятствие е изграждането на квантов компютър с достатъчно кюбити, което е трудно, с оглед на крехкото състояние на квантовите компютри. “Иронията е, че ако може да си представите в близкото бъдеще някой да изгради квантов компютър, който може да разбие криптирането, то ще трябва да се тревожите точно сега.”, казва Лидар.

Националната агенция за сигурност е отказва да коментира информацията.